منو سایت

آشنایی با انتخاب پروژه و اهمیت آن

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ


اکثر سازمان ها پروژه های متعددی برای اجرا در هر زمان دارند. اما به دلیل محدودیت در دسترس بودن منابع، نمی توان همه اینها را همزمان انجام داد. زمان، پول و افراد لزوما باید به هر پروژه اختصاص داده شود و هرگز در هیچ شرکتی زیاده روی نمی کنند. به همین دلیل، شرکت ها باید تصمیم بگیرند که کدام پروژه ها را بر عهده بگیرند و کدام پروژه ها را بعداً رد یا نگه دارند. انتخاب پروژه این فرآیند بسیار مهمی است زیرا تضمین می‌کند که موسسه بهترین نتیجه را از پروژه می‌گیرد.

انتخاب پروژه پروژه با اولویت شروع می شود. این فرآیندی است که در آن شرکت پروژه های مختلف را برای شایستگی آنها ارزیابی می کند. ایده اصلی این است که پروژه ها باید با اهداف شرکت هماهنگ باشند و به حداکثر رساندن عملکرد آن کمک کنند. امتیازدهی به گونه ای انجام می شود که پروژه ها به ترتیبی که شرکت آنها را برای اجرا می گیرد، ردیف می شود. این روش اولویت بندی پروژه ها برای مدیریت صحیح سبد پروژه ها حیاتی است. مدیریت ارشد معمولاً پروژه را انتخاب می کند، اما تخصص مدیر پروژه در این فرآیند بسیار مهم است.

کسانی که مایل به تبدیل شدن به مدیر پروژه هستند از یادگیری در مورد آن سود زیادی خواهند برد انتخاب پروژه، می توانید در دوره گواهی پیشرفته در عملیات، زنجیره تامین و مدیریت پروژه در مورد این موضوع بیشتر بیاموزید. دوره هایی را در پلت فرم ما پیدا خواهید کرد. جزئیات بیشتر در وب سایت موجود است.

نقش نخست وزیر در انتخاب پروژه

مدیران پروژه در انتخاب پروژه های مناسب برای یک موسسه مهم هستند. تجربه افراد در عین اولویت بندی پیشنهادات مختلف و نهایی کردن پیشنهادی که بیشترین سود را برای شرکت دارد، مفید است. نخست وزیر اطلاعات زیادی در مورد منابع مورد نیاز برای هر نوع تعهدی دارد. مدیران پروژه نیز به خوبی از خطرات موجود در یک پروژه آگاه هستند. آنها مطمئناً نقاط قوت و ضعف منابع شرکت را خواهند شناخت. به همین دلیل نقش آنها مهم است انتخاب پروژه،

مدیران پروژه همچنین می دانند که افراد یک شرکت چگونه کار می کنند و چه قابلیت هایی دارند. این کمک زیادی به انتخاب پروژه مناسب برای استفاده از مهارت های آنها و کسب حداکثر سود می کند. این متخصصان به عنوان رابط بین مدیران اجرایی و تیم های پروژه عمل می کنند. همچنین این امکان برای آنها وجود دارد که تخصص تیم های مختلف را برجسته کنند و بتوانند از عهده آنها برآیند. آنها می توانند تا حد زیادی بر تصمیمات مقامات تأثیر بگذارند: انتخاب پروژه و در پیشنهادات خود بسیار صادق و منصف باشید.

مراحل مهم در انتخاب پروژه

اولین قدم این است که اطمینان حاصل شود که پروژه با استراتژی تجاری کلی شرکت مطابقت دارد. نخست وزیر و ذینفعان باید با هم تجزیه و تحلیل کنند که پروژه به چه اهدافی کمک می کند. برخی از پروژه ها به اهداف متعدد یک موسسه کمک می کنند. تیم همچنین باید تجزیه و تحلیل کند که آیا کار به سمت اهداف کوتاه مدت یا بلند مدت کار می کند. گام بعدی انتخاب پروژه این شرکت تحلیلی از محیط است. قبل از نهایی کردن هر گونه سرمایه گذاری، نیاز به بررسی نقاط قوت و ضعف شرکت وجود دارد.

منابع برای هر پروژه مهم هستند. هنگام اولویت بندی پروژه ها، بسیار مهم است که ببینیم چگونه بر منابع شرکت تأثیر می گذارد. آیا منابع کافی برای شروع فوری کار وجود دارد؟ آیا این پروژه به استفاده از کارکنان، بودجه و ماشین آلات موجود شرکت کمک خواهد کرد؟ آیا سازمان با کمبود منابع مواجه است؟ اگر چنین است، برای انجام موفقیت آمیز کار چه چیزی باید به دست آید؟ چنین سوالاتی به درک اینکه چگونه یک شرکت می تواند یک پروژه را اجرا کند و چقدر برای سازمان سودمند است کمک می کند. این مراحل در انتخاب پروژه تا مطمئن شوید که مورد نظر را برمی گرداند.

روش های انتخاب پروژه

شرکت ها از روش های مختلفی برای نهایی کردن سودآورترین پروژه ها استفاده می کنند. انتخاب روش بستگی به این دارد که شرکت می خواهد با پروژه به چه اهدافی دست یابد.

آشنایی با انتخاب پروژه و اهمیت آن

تجزیه و تحلیل هزینه فایده

شرکت سود حاصل از اجرای پروژه را با هزینه های مربوط به این روش مقایسه می کند. سود همیشه نباید مالی باشد. با سرمایه گذاری در شعبه جدید، سازمان ممکن است فوراً درآمدی ایجاد نکند. اما به گسترش نام تجاری و ایجاد راه برای سودهای آینده کمک خواهد کرد. همچنین می تواند در آوردن بخش های جدید مشتریان به برند کمک کند. بنابراین، تمام مزایای پروژه در برابر هزینه های مربوطه تجزیه و تحلیل می شود. این شرکت همچنین بررسی می کند که آیا می تواند بلافاصله با استفاده از این روش انتخاب پروژه سرمایه گذاری کند یا خیر.

دوره ی باز پرداخت

این روش دیگری است که به طور مرتب استفاده می شود جایی که توجه بیشتری به زمان صرف شده برای بازیابی هزینه می شود. برای شرکت‌هایی که چندین پروژه را به طور همزمان انجام می‌دهند، نگاه کردن به پروژه‌هایی با دوره چرخش کوتاه‌تر می‌تواند مفید باشد. اما در نظر گرفتن عوامل دیگری مانند هزینه و منابعی که شرکت ممکن است برای تکمیل کار در زمان کمتری نیاز داشته باشد نیز مهم است. در این روش، زمان صرف شده برای بازگرداندن سرمایه صرف نظر از ریسک های موجود در نظر گرفته می شود.

تجزیه و تحلیل جریان نقدی با تخفیف

در این روش فقط زمان صرف شده برای پس گرفتن سرمایه مورد نظر نیست. کاهش ارزش پول نیز در نظر گرفته شده است. پولی که یک شرکت امروز به دست می‌آورد بیشتر از درآمد دیروز است، زیرا قبلاً این مقدار را سرمایه‌گذاری کرده است. وقتی از این روش استفاده می شود، می توان پول را زودتر برگرداند، آن سود نیز در نظر گرفته می شود. در چنین انتخاب پروژه برآورد دقیق روش، جریان نقدی و ارزش نهایی پروژه بسیار مهم است.

ارزش خالص فعلی

این تفاوت بین هزینه پروژه و پولی است که به ارمغان می آورد (ROI). NPV بالاتر همیشه بهتر است. این روش برای اولویت بندی پروژه ها ارزش زمانی پول را در نظر می گیرد. این جریان های نقدی تنزیل شده را در طول عمر پروژه به جای دوره بازپرداخت در نظر می گیرد. پروژه ای که ممکن است در سال اول درآمد کمتری داشته باشد، اما در سال دوم که بازدهی آن کاهش می یابد و بازگرداندن پول سرمایه گذاری شده بیشتر طول می کشد.

هزینه های فرصت

در این نوع پروژه های اولویت دار، یک شرکت تمام منابع مورد استفاده برای پروژه را در نظر می گیرد. این شامل منابع مادی، زمان صرف شده برای پروژه، زمان آموزش فنی و غیره خواهد بود. این روش همچنین مزایای پروژه های مختلف را مقایسه می کند و معایب عدم انجام یک پروژه را در هنگام انتخاب پروژه دیگر در نظر می گیرد. همچنین به مقایسه روش های مختلف تکمیل یک پروژه و دیدن اینکه کدام یک سودمندتر است کمک می کند. این روش همچنین نیاز به انتقال افراد با تجربه از پروژه های موجود به پروژه های جدید را در نظر می گیرد.

روش رتبه بندی

این انتخاب پروژه روش آنها را بر اساس اهمیت آنها برای شرکت رتبه بندی می کند. استفاده از این روش به سازمان‌ها اجازه می‌دهد تا پروژه‌هایی را که باید در اولویت قرار گیرند به سرعت شناسایی کنند. زمانی که معیارهای زیادی برای در نظر گرفتن وجود نداشته باشد، به خوبی جواب می دهد و به راحتی می توانید عوامل دخیل را ارزیابی کنید. شرکت ها باید نرخ بازدهی این پروژه را در نظر بگیرند. آنها همچنین باید ببینند که چه مزایایی برای ذینفعان خواهد داشت. تصمیم گیرندگان باید ببینند که آیا انجام پروژه می تواند به واحد تجاری کمک کند تا کارایی خود را بهبود بخشد.

مدل امتیاز دهی

مدل امتیازدهی زمانی مؤثر است که معیارهای زیادی برای در نظر گرفتن وجود داشته باشد. این امر حتی زمانی اعمال می شود که پروژه هایی که برای مقایسه استفاده می شوند بسیار متفاوت هستند. در این روش خوشه هایی از عوامل در نظر گرفته می شود. این گروه ها می توانند ریسک، بازده، بازده سرمایه گذاری یا همسویی استراتژیک باشند. جدا از رتبه بندی برای هر معیار، وزنی نیز به هر گروه داده می شود. این روش از این وزن ها و نمره کل آنها برای رسیدن به یک تصمیم استفاده می کند.

فرآیند تحلیل سلسله مراتبی

این روش از ترکیبی از مدل های ذهنی و ریاضی استفاده می کند تا دید جامع تری ارائه دهد. انتخاب پروژه، بسیاری از پارامترهای مشابه دو پروژه برای جلوگیری از سوگیری و خطا با یکدیگر مقایسه می شوند. نقطه قوت آن در تبدیل مقادیر ناملموس به اعداد است و شفافیت بیشتری را در تصمیم گیری شما برای انتخاب پروژه به ارمغان می آورد.

می توانید در مورد کسرها بیشتر بدانید روش های دوره های گواهی پیشرفته در عملیات، زنجیره تامین و مدیریت پروژه ارائه شده توسط ما. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره و آنچه که ارائه می دهد از وب سایت ما دیدن کنید.

روند

آشنایی با انتخاب پروژه و اهمیت آن

  1. پیش غربالگری

پروژه هایی که امکان پذیر نیستند در این مرحله خاتمه می یابند. آنهایی که به دلیل قوانین محدودیت دارند ابتدا کنار گذاشته می شوند. این مرحله به کاهش حجم کاری برای مراحل بعدی کمک می کند.

  1. ارزیابی پروژه های فردی

پس از اتمام حذف، ورودی های پروژه ها برای مقایسه گرفته می شود. بر اساس روش انتخاب شده، مقامات در هر مرحله عملکرد هزینه و بازگشت را تجزیه و تحلیل خواهند کرد. ارزش فعلی خالص، دوره بازپرداخت، نرخ بازده داخلی و غیره برای ارزیابی در نظر گرفته می شود.

  1. غربالگری

اگر برخی از پروژه های غیر اجباری معیارهای اقتصادی از پیش تعیین شده را نداشته باشند، در این مرحله حذف می شوند.

  1. انتخاب نمونه کارها

پروژه هایی که به تحقق اهداف رشد شرکت کمک می کنند با ترکیب نتایج مراحل قبلی رتبه بندی می شوند. پس از رتبه بندی کمیته، منابع برای هر پروژه تخصیص داده می شود.

  1. متعادل سازی و تنظیم پورتفولیو

تصمیم گیرندگان ترکیب پروژه ها را به گونه ای تنظیم می کنند که بیشترین سود را برای شرکت داشته باشد. مدیریت عالی وابستگی متقابل و انحصار متقابل پروژه ها را در این سطح در نظر می گیرد.

بهترین روش های انتخاب پروژه

ارزیابی منابع موجود

این نیاز اولیه هر پروژه است. شرکت ها باید بدانند که آیا منابع لازم برای تکمیل پروژه را به موقع و دریافت بازده از آن دارند یا خیر. اگر منابع ندارید یا نمی توانید آنها را بدست آورید، ممکن است پروژه در وسط متوقف شود و منجر به ضرر شرکت شود. تلاش برای انجام پروژه‌های آسان که به راحتی می‌توانید تکمیل کنید، به آن کمک می‌کند تا به مرحله‌ای برسد که شرکت بتواند سرمایه‌گذاری‌های بزرگتر و سودآورتری را انجام دهد. تمرین آن به روند انتخاب شما کمک می کند موفق تر

وضوح دامنه

بسیار مهم است که بدانیم این پروژه به چه هدفی دست می یابد و چگونه انجام می شود. همه ذینفعان و سایر دست اندرکاران باید این را به وضوح بدانند. این به آنها کمک می کند تا بفهمند چرا فعالیت های خاصی در اولویت قرار دارند. بهترین کار این است که یک جلسه شروع قوی داشته باشید و قبل از شروع کار همه چیز را توضیح دهید.

هدف تجاری را در نظر بگیرید

به عنوان قسمت شما انتخاب پروژه برای کار، بهتر است اطمینان حاصل شود که به شرکت کمک می کند تا به اهداف تجاری بزرگتر خود دست یابد. این نباید شما را از استراتژی های تجاری موجود دور کند.

بررسی پروژه های موجود

قبل از شروع یک پروژه جدید، بهتر است پروژه های موجود را بررسی کنید. عاقلانه است که کارت امتیازی داشته باشید تا به شما کمک کند تا کار را همانطور که قول داده اید انجام دهید. همچنین می تواند شما را از پرت شدن حواس پروژه های پرسودتر باز دارد. باید کارت امتیازی را مقایسه کرد و تصمیم گرفت که کارت جدید را فوراً بگیرد یا به تعویق بیاندازد.

به تیم بپیوندید

دریافت نظر از تیم بسیار مهم است. این از ناامیدی در بین آنها جلوگیری می کند. همچنین آنها را در مورد آنچه که می توانند به زودی انتظار داشته باشند، آگاه می کند. این روند را کند می کند. پرتاب ناگهانی وسایل به سمت آنها می تواند برای آنها سنگین باشد. بهتر است از کارهای کوچک، آهسته شروع کنید و سپس از همان جا بسازید.

محدودیت ها را بداند

مهمترین بخش از انتخاب پروژه دانستن زمان توقف نباید پروژه های بیشتری را فقط به خاطر اعداد به طور مداوم گرفت. این به حفظ کیفیت در کار شما کمک می کند و مشتریان را راضی نگه می دارد. آنها بهترین تبلیغات برای شرکت شما خواهند بود.

ما چیزهای زیادی در مورد فرآیند یاد گرفتیم در این مقاله. شما می توانید به دوره های گواهی پیشرفته ما در عملیات، زنجیره تامین و مدیریت پروژه بپیوندید. برای آشنایی با نحوه عضویت در برنامه به وب سایت مراجعه کنید.

نتیجه

تکمیل پروژه ها به شرکت ها در کسب سود خوب و رضایت مشتریان کمک می کند. اما باید مشخص شود که کدام پروژه ها را باید شروع کرد و کدام پروژه ها را رها کرد. این فرآیند نامیده می شود انتخاب پروژه؛ اگر اگر به درستی انجام شود، هرکسی که اجرا کنید موفق خواهد بود. وقت گذاشتن برای ارزیابی و مقایسه پروژه ها بهتر از قطع کردن آنهاست.