• خانه
 • وبلاگ
 • آموزش فعال سازی Safe Mode در ویندوز 11 (سیف مود در ویندوز)

آموزش فعال سازی Safe Mode در ویندوز 11 (سیف مود در ویندوز)

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

بوت کردن ویندوز 11 در حالت ایمن یک ابزار مفید برای کاربرانی است که به طور منظم با دستگاه خود با مشکلاتی روبرو می شوند و می تواند به تشخیص مشکلاتی که باعث خرابی دستگاه، ارسال پیام های خطا یا کار غیر معمولی می شود کمک کند.

حالت ایمن به کاربران این امکان را می‌دهد که دستگاه‌های خود را با تجربه‌ای بازشده بوت کنند، برخی از برنامه‌ها و درایورها را غیرفعال کنند و اساساً تجربه بهتری را برای کسانی که به دنبال یافتن مشکل رایانه‌شان هستند ارائه می‌دهد.

سه حالت مختلف ایمن وجود دارد. One دارای تمام ویژگی‌های بازدارنده است، اما شبکه را برای زمانی که کاربران هنوز نیاز به دسترسی به وب دارند را فعال می‌کند. ایده‌آل نیست زیرا همچنان می‌تواند به هکرها اجازه دهد کامپیوتر کاربر را از طریق اتصال شبکه ببینند و در برخی موارد کنترل کنند. همچنین یک حالت ایمن وجود دارد که بیشتر به Command Prompt متکی است، ساده‌ترین نسخه ویندوز 11 که رابط کاربری (UI) را غیرفعال می‌کند و رایانه با استفاده از خطوط دستورات هدایت می‌شود – نه برای افراد ناآشنا.

حالت ایمن استاندارد نیز وجود دارد که رابط کاربری را حفظ می‌کند و اتصالات شبکه را مسدود می‌کند که آن را به کاربرپسندترین و ایمن‌ترین حالت ایمن موجود تبدیل می‌کند و این حالتی است که بیشتر مردم می‌خواهند برای حل مشکلات روزمره از آن استفاده کنند. این راهنما همه چیزهایی را که باید در مورد حالت ایمن در ویندوز 11 بدانید و نحوه استفاده از آن برای بازگرداندن رایانه به حالت کار کامل توضیح می دهد.

چرا در ویندوز 11 به حالت Safe Mode بوت می شود؟

اگر در راه‌اندازی دستگاه ویندوز خود با مشکل مواجه هستید، یا می‌توانید راه‌اندازی کنید، اما به نوعی با مشکلاتی مواجه هستید، راه‌اندازی مجدد در حالت ایمن می‌تواند به رفع مشکل کمک کند. برای کاربران غیرمعمول نیست که چیزهایی مانند درایورها را برای قطعات سخت افزاری جدید مانند چاپگر، ماوس یا صفحه کلید دانلود کنند. این نوع تجهیزات معمولاً به دانلود درایور نیاز دارند تا به درستی روی دستگاه کار کنند، یا اگر از تجهیزات قدیمی‌تری استفاده می‌کنید، شاید حتی یک درایور از طریق CD-ROM نصب شود.

به دلیل محدودیت‌های عمدی آن، نمی‌خواهید بیش از حد لازم زمان خود را در حالت ایمن بگذرانید، اما اگر دستگاه شما یک وبلر پرتاب کند، می‌تواند نجات‌بخش باشد.

حالت ایمن همچنین به دلیل افزایش سرعت سیستم شناخته شده است و برخی از کاربران ترجیح می دهند در حالت ایمن بوت شوند، حتی زمانی که به دلیل این افزایش سرعت هیچ مشکلی را تشخیص نمی دهند. با این حال، راه‌اندازی در حالت ایمن توصیه نمی‌شود زیرا کاربران دسترسی به ویژگی‌های حیاتی مانند حفاظت از بدافزار را که توسط Safe Mode غیرفعال شده‌اند، از دست می‌دهند.

چگونه بفهمم که ویندوز 11 در حالت Safe Mode است؟

آموزش فعال سازی Safe Mode در ویندوز 11 (سیف مود در ویندوز)

خیلی ساده، به تصویر زمینه دسکتاپ خود نگاه کنید. هنگامی که در حالت ایمن هستید، کلمات “Safe Mode” و گاهی اوقات شماره ساخت ویندوز در گوشه سمت راست پایین، درست بالای ساعت قرار می گیرد.

فراتر از آن، متوجه خواهید شد که تمام ترفندهایی که برای شخصی‌سازی ویندوز انجام داده‌اید، مانند طرح‌های رنگی یا تم‌ها، غیرفعال می‌شوند و در نتیجه همه چیز نسبتاً ابتدایی به نظر می‌رسد.

 

چگونه در ویندوز 11 به حالت سیف بوت Safe Mode شوم؟

چندین روش برای بوت شدن در حالت ایمن وجود دارد. خبر خوب برای کاربران نسخه‌های قبلی ویندوز این است که روش‌های مختلف تقریباً در ویندوز 11 یکسان هستند، همانطور که منوهایی که با آن‌ها مواجه خواهید شد.

برای ورود به حالت ایمن، ابتدا باید به منوی بازیابی دسترسی داشته باشید. بیایید به روش های مختلف برای دسترسی به این یکی در یک زمان نگاه کنیم.

 

حالت ایمن (سیف بوت Safe Mode) در ویندوز 11: روش اول – روش منوی استارت

اولین و ساده ترین راه استفاده از منوی استارت در دسکتاپ ویندوز 11 است.

 1. روی منوی “شروع” کلیک کنید
 2. روی دکمه پاور در سمت راست پایین منو کلیک کنید
 3. کلید “Shift” را نگه دارید
 4. در حالی که Shift را نگه داشته اید، روی Restart کلیک کنید
 5. منتظر راه اندازی مجدد باشید

 

حالت Safe Mode در ویندوز 11: روش دوم – روش شروع پیشرفته

آموزش فعال سازی Safe Mode در ویندوز 11 (سیف مود در ویندوز)

 1. روی کلید Windows + i کلیک کنید (یا تنظیمات را از منوی استارت باز کنید)
 2. از منوی نوار کناری روی System کلیک کنید (شما باید قبلا در این منو باشید)
 3. در پنجره اصلی به دنبال Recovery بگردید و روی آن کلیک کنید
 4. روی “راه اندازی پیشرفته” کلیک کنید
 5. یک پاپ آپ به شما می گوید “ما دستگاه شما را راه اندازی مجدد می کنیم، پس کار خود را ذخیره کنید”
 6. بر روی “Restart Now” کلیک کنید
 7. منتظر راه اندازی مجدد باشید

آموزش فعال سازی Safe Mode در ویندوز 11 (سیف مود در ویندوز)

 

خروج از حالت ایمن – سیف مود Safe mode

خبر خوب این است که پس از اتمام کار، یک راه اندازی مجدد ساده شما را به ویندوز 11 معمولی بازگرداند.

اگر نیاز به راه اندازی مجدد و سپس بازگشت به حالت ایمن دارید، باید هر بار یکی از روش های بالا را دنبال کنید.