منو سایت

تفاوت بین SQL و MySQL – SQL در مقابل MySQL

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ


4 پایگاه داده برتر جهان از زبان ساختار پرس و جو (SQL) استفاده می کنند. پایگاه داده های زیادی وجود دارند که بر اساس زبان SQL ساخته شده اند. در این وبلاگ در مورد SQL در مقابل MySQL صحبت خواهیم کرد. خواهش میکنم وبلاگ Edureka در مورد SQL در مقابل MySQL، در اینجا ما در مورد تفاوت SQL در مقابل MySQL بحث خواهیم کرد.

پایگاه داده چیست؟

پایگاه داده مجموعه ای از تمام داده ها در یک سیستم نرم افزاری است که به صورت الکترونیکی ذخیره و ساختار یافته است. این یک فناوری است که ما را قادر می سازد تا مقادیر زیادی از هر نوع داده را برای دسترسی و کاربرد آسان ذخیره کنیم.

انواع مختلفی از پایگاه‌های داده وجود دارد، مانند پایگاه‌های اطلاعاتی متمرکز که تمام اطلاعات مؤسسات را در یک مکان مدیریت می‌کنند یا پایگاه‌های اطلاعاتی ابری که اطلاعات را روی سرورها ذخیره می‌کنند و به صورت آنلاین قابل دسترسی هستند.

RDBMS چیست؟

RDBMS (سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای) یک سیستم مدیریت پایگاه داده پیچیده تر است که به شما امکان سازماندهی، نگهداری، بازیابی و مدیریت پایگاه داده های جدولی را می دهد. برای مدیریت حجم عظیمی از داده ها، یکی از رایج ترین ابزارهای مورد استفاده توسط تحلیلگران داده یا مدیران پایگاه داده است.

در مدیریت داده های کسب و کار، SQL و MySQL دو اصطلاح پرکاربرد هستند. اگرچه ممکن است شبیه به نظر برسند، اما اساساً متفاوت هستند. اگر می خواهید با پایگاه داده رابطه ای، کلان داده، هوش تجاری یا تجزیه و تحلیل تجاری سر و کار داشته باشید، باید تفاوت های بین SQL و MySQL را درک کنید.

برای دانستن تفاوت بین SQL و MySQL، اجازه دهید با تعاریف آنها شروع کنیم.

SQL چیست؟

SQL (زبان پرس و جوی ساختاریافته) زبان استاندارد برای عملیات، مدیریت و دسترسی به پایگاه های داده است. می‌توانید با ایجاد تغییرات ساده در نحو، داده‌ها را در پایگاه‌های داده دیگر اضافه، بازیابی، حذف یا دسترسی داشته باشید. طبق گفته موسسه ملی استاندارد آمریکا (ANSI)، SQL زبان استاندارد برای راه اندازی یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای مانند MySQL است. مایکروسافت مالک، میزبانی و نگهداری آن است.

SQL را می توان برای ایجاد برنامه هایی که تغییراتی در پایگاه داده ایجاد می کنند استفاده کرد. SQL همچنین می تواند برای ایجاد و تغییر طرح پایگاه داده استفاده شود. یکی از جذاب ترین ویژگی های SQL امکان دسترسی به چندین ورودی در یک پایگاه داده با یک دستور واحد است.

MySQL چیست؟

MySQL در سال 1995 توسط MySQL AB ایجاد شد. از سوی دیگر، شرکت اوراکل، در حال حاضر آن را مالک و می فروشد. MySQL یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه‌ای منبع باز است که عملکردها و فرآیندهای خاصی را در یک پایگاه داده با استفاده از دستورات SQL انجام می‌دهد.

C و C++ زبان های برنامه نویسی هستند که برای ساخت MySQL استفاده می شوند. این عملا بر روی تمام سیستم عامل های اصلی، از جمله ویندوز، Mac OS X، لینوکس و کامپیوترهای مبتنی بر یونیکس اجرا می شود. همچنین جزء اصلی پشته فناوری منبع باز LAMP (Linux، Apache، MySQL و PHP) (Linux، Apache، MySQL و PHP) است. پایگاه های داده در MySQL برای چندین کاربر قابل دسترسی است.

اکنون در این وبلاگ SQL در مقابل MySQL، اجازه دهید در مورد اینکه چرا باید از آنها استفاده کنیم بحث کنیم.

چرا باید از SQL استفاده کنید؟

SQL یک ابزار قوی و موثر برای استخراج اطلاعات مرتبط و ارزشمند از مجموعه داده های عظیم است. در حالی که SQL از لحاظ تاریخی حوزه تحلیلگران و برنامه نویسان بسیار ماهر داده بوده است، به طور فزاینده ای توسط کارگران غیر فنی مورد استفاده قرار می گیرد.
یادگیری SQL ساده تر از آن چیزی است که تصور می کنید، و پاداش آن بسیار بیشتر از تعهد زمانی است. اگر این سرمایه‌گذاری را انجام دهید، ارزش تیم خود را افزایش می‌دهید و در عین حال بازارپذیری خود را در شرکت و بازار گسترده‌تر افزایش می‌دهید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چرا باید یاد بگیرید به مقاله ما در مورد SQL مراجعه کنید، https://www.edureka.co/blog/top-10-reasons-to-learn-sql/

چرا باید از MySQL استفاده کنید؟

یکی از دلایلی که MySQL محبوب ترین پایگاه داده منبع باز در جهان است این است که پشتیبانی گسترده ای از انواع توسعه برنامه ها ارائه می دهد. رویه های ذخیره شده، محرک ها، توابع، نماها، مکان نماها، SQL استاندارد ANSI و سایر ویژگی های پایگاه داده همگی پشتیبانی می شوند. کتابخانه‌های افزونه‌ای برای برنامه‌های کاربردی تعبیه‌شده برای جاسازی عملکرد پایگاه داده MySQL در عملاً در هر برنامه‌ای وجود دارد. MySQL همچنین شامل کانکتورها و درایورها (ODBC، JDBC، و دیگران) است که MySQL را به سرور مدیریت داده ترجیحی برای طیف گسترده ای از برنامه ها تبدیل می کند. MySQL همه چیزهایی را که برای ساختن سیستم های اطلاعاتی مبتنی بر پایگاه داده نیاز دارند، در اختیار توسعه دهندگان برنامه قرار می دهد، خواه از PHP، Perl، Java، Visual Basic یا .NET استفاده کنند.

حال اجازه دهید تفاوت دسته بندی بین SQL در مقابل MySQL را مورد بحث قرار دهیم.

SQL در مقابل MySQL: تفاوت های اساسی بین SQL در مقابل MySQL چیست؟

مقطع تحصیلیSQLMySQL
تعریفزبان پرس و جو ساختاریافته (SQL) مخفف زبان پرس و جو ساخت یافته است. این در هنگام کار با پایگاه داده های رابطه ای مفید است.MySQL یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای (RDBMS) برای ذخیره، بازیابی، اصلاح و مدیریت پایگاه های داده است.
تاریخدر سال 1970 زبان برنامه نویسی معروف به SEQUEL متولد شدMySQL ادعا می کند که اولین پایگاه داده رابطه ای منبع باز است که به اوایل دهه 1990 باز می گردد، علیرغم این واقعیت که SQL زبانی است که برای کارکرد سایر پایگاه های داده رابطه ای استفاده می شود.
پیچیدگیبرای استفاده موثر از SQL، ابتدا باید زبان را درک کنید. از طریق دانلود و نصب به راحتی می توان به آن دسترسی داشت.
توسعه دهندگانSQL توسط شرکت مایکروسافت توسعه یافته است.MySQL توسط MySQL AB توسعه یافته است اما در حال حاضر متعلق به شرکت Oracle است.
استفاده کنیداستفاده از سیستم پایگاه داده برای پرس و جو و عملیات.امکان دستکاری، ذخیره سازی، اصلاح و حذف داده ها را در قالب جدولی فراهم می کند.
نحو/قالبنحو و قالب قطعی، اعلامی و آسان برای استفاده است.

با یک بند شروع کنید و با نقطه ویرگول به پایان برسانید.

MySQL یک نرم افزار است و یک زبان برنامه نویسی نیست، بنابراین هیچ دستور یا فرمت خاصی ندارد.
وابسته به زبانشناسیSQL به زبان های مختلف موجود است.MySQL تنها به یک زبان در دسترس است که انگلیسی است.
پشتیبانی از پلتفرمینگSQL برای ویندوز طراحی شده است، اما در جدیدترین نسخه های خود روی Linux و Mac OS X نیز کار می کند.MySQL با پلتفرم های مختلف سازگار است و روی لینوکس، مک او اس ایکس و ویندوز اجرا می شود.
به روز رسانیزبان پایدار است و ترتیب آن بدون تغییر باقی می ماند.با این حال، آخرین به روز رسانی ها و نسخه های MySQL برای بهبود عملکرد وجود دارد.
دسترسیSQL یک نرم افزار مبتنی بر اختصاصی است که متعلق به مایکروسافت است و به صورت رایگان برای دیگران باز نمی شود.MySQL یک پلت فرم رایگان منبع باز است که به همه و همه اجازه می دهد به آن دسترسی داشته باشند.
زبان کمکیSQL خود یک زبان برنامه نویسی است که برای سیستم های پایگاه داده استفاده می شود.MySQL از تمامی زبان های برنامه نویسی پایه مانند C، C++، Perl، PHP، Python، Ruby و بسیاری دیگر پشتیبانی می کند.
حمایت جامعهتنها پشتیبانی از مشکلات و پرس و جوهای SQL، Microsoft Support Care به دلیل استفاده بسیار محافظتی از آن است.MySQL از پشتیبانی جامعه عالی برخوردار است زیرا امکان دسترسی رایگان را فراهم می کند.
موتور ذخیره سازیSQL تنها از یک موتور ذخیره سازی برای کارهای مختلف پشتیبانی می کندMySQL از موتورهای ذخیره سازی مختلف پشتیبانی می کند و فضای زیادی را برای عملکردها و عملیات های مختلف اشغال نمی کند. این افزونه موتور ذخیره سازی را نیز فعال می کند.
امنیت داده هاسرورهای SQL امن هستند زیرا هیچ شخص ثالث یا خارجی اجازه دستکاری داده ها را ندارد.MySQL به دلیل ماهیت منبع باز بودن، بیشتر مستعد تهدیدات امنیتی است. دسترسی به کاربران غیرمجاز و همچنین دستکاری و اصلاح داده ها را در طول زمان اجرا فراهم می کند.

SQL در مقابل MySQL: نتیجه گیری

به طور خلاصه، بحث SQL در مقابل MySQL یک بحث پایان باز است که به گزینه های باینری منجر نمی شود. اگرچه تفاوت های زیادی بین SQL و MySQL وجود دارد، آنها می توانند با هم کار کنند تا نیازهای پایگاه داده رابطه ای شما را برآورده کنند. انتخاب بین SQL در مقابل MySQL به الزامات خاصی مانند امنیت، سرعت، مقیاس پذیری و کارایی بستگی دارد.

اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد SQL هستید، دوره آموزشی ما در مورد آموزش و گواهینامه SQL Essentials را بررسی کنید که برای حرفه ای ها طراحی شده است و شامل مطالعات موردی و پروژه ها، کارگاه های عملی عملی، مشاوره با کارشناسان صنعت، 1 به 1 با صنعت است. گرفتار. مشاوران، بیش از 400 ساعت یادگیری، و پشتیبانی شغلی با شرکت های برتر.

SQL در مقابل MySQL: سوالات متداول

آیا MySQL همان SQL Server است؟

MySQL و SQL Server هر دو RDBMS یا سیستم های مدیریت پایگاه داده رابطه ای هستند. MySQL منبع باز و رایگان برای استفاده است، اما SQL Server یک نرم افزار مجوز مایکروسافت است.

یادگیری SQL چقدر سخت است؟

SQL یک زبان ساده برای انتخاب است. اگر برنامه‌نویسی را می‌دانید و چند زبان دیگر را می‌دانید، می‌توانید SQL را تنها در چند هفته یاد بگیرید. اگر در برنامه نویسی کاملا مبتدی هستید، ممکن است زمان بیشتری طول بکشد.

کار بر روی چندین پروژه یکی از کارآمدترین استراتژی‌ها برای شروع سریع دانش SQL شماست. فوراً شروع به توسعه یک وب سایت مبتنی بر پایگاه داده کنید. برای کسب تجربه و یادگیری سریعتر، کد بنویسید و چالش ها را حل کنید.

کدام برنامه ها از SQL در مقابل MySQL استفاده می کنند؟

SQL توسط بسیاری از پلتفرم ها مانند MySQL، Oracle، Microsoft SQL Server استفاده می شود.
بسیاری از برنامه های آنلاین مبتنی بر پایگاه داده، مانند دروپال، جوملا، phpBB و WordPress از MySQL استفاده می کنند. بسیاری از وب سایت های بزرگ مانند فیس بوک، فلیکر، مدیاویکی، توییتر و یوتیوب از MySQL استفاده می کنند.

آیا باید بین SQL در مقابل MySQL یاد بگیرم؟

برای کار با هر سیستم مدیریت پایگاه داده، ابتدا باید به SQL یا زبان پرس و جو استاندارد تسلط داشته باشید. در نتیجه بهتر است ابتدا به زبان مسلط شوید و بعداً پایه RDBMS را بسازید.

آیا استفاده از MySQL رایگان است؟

بله، MySQL یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه‌ای منبع باز است که استفاده از آن رایگان است.

منابع اضافی

میانگین حقوق یک توسعه دهنده SQL چقدر است؟

آموزش PL/SQL: هر آنچه که باید در مورد PL/SQL بدانید

115 سوال برتر مصاحبه SQL که باید در سال 2022 آماده کنید

دوره های صدور گواهینامه:

https://www.edureka.co/mysql-dba

https://www.edureka.co/sql-Essentials-training

https://www.edureka.co/masters-program/business-intelligence-certification

یادگیری مبارک!

یک سوال برای ما دارید؟ لطفاً آن را در بخش نظرات زیر ذکر کنید و ما به شما پاسخ خواهیم داد.