منو سایت

خدمات مالی دیجیتال چیست؟ توضیح داد

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ


همه چیز در حال تبدیل شدن به خدمات دیجیتال و مالی است. روزهایی که مجبور بودید هنگام بیرون رفتن پول حمل کنید، گذشته است. یک تلفن همراه برای رفع تمام نیازهای مالی روزانه شما کافی است. تمام خدمات بانکی در کف دست شماست. برای انجام معامله نیازی به مراجعه به بانک نیست. شما می توانید با استفاده از ابزارهای دیجیتال پول را واریز، انتقال، برداشت یا سرمایه گذاری کنید. خدمات مالی دیجیتالدر هند گسترش زیادی صورت گرفته است و مردم با آغوش باز آنها را پذیرفته اند. راحتی و ایمنی آنها افراد بیشتری را برای اتخاذ این روش ها ترغیب می کند.

خدمات مالی و نیاز آنها

انواع مختلفی از خدمات مالی وجود دارد که به افراد در مدیریت پول کمک می کند. افراد می توانند از بانک ها برای پس انداز پول خود و کسب سود از آنها استفاده کنند. نگه داشتن پول زیاد در خانه می تواند خطرناک باشد، در حالی که بانک ها امن هستند. یکی دیگر از خدماتی که مردم زیاد از آن استفاده می کنند، پرداخت هزینه برای چیزهایی است که می خرند. آنها می توانند پول نقد بدهند یا از ابزاری مانند چک استفاده کنند. بانک ها همچنین تسهیلات دیگری مانند پرداخت هزینه های آب و برق مانند هزینه برق ارائه می دهند. یکی دیگر از وظایف مهم بانک ها ارائه وام برای مقاصد مختلف است.

کارکردهای دیگری که خدمات مالی به افراد کمک می کند انجام دهند شامل سرمایه گذاری در سهام و اوراق بهادار است. با استفاده از حساب بانکی می توان سهام را خرید یا فروخت. همچنین امکان انتقال وجه نقد به دیگران با استفاده از تسهیلات بانک وجود دارد. طرح‌های خرید استخدامی این مؤسسات به مردم کمک می‌کنند تا کالاها را بخرند و بعداً پرداخت کنند. برای همه این خدمات باید حساب بانکی داشته باشید. زیرساخت های بانکی در همه جا موجود نبود و دسترسی به این تسهیلات را برای بسیاری دشوار می کرد. شروع از خدمات مالی دیجیتالهمه را قادر به ایجاد یک حساب بانکی کرد.

دوره ما در مدیریت کسب و کار دیجیتال دوره گواهینامه اجرایی پیشرفته به طور گسترده با استفاده از خدمات مالی دیجیتال سروکار دارد. با مراجعه به وب سایت اطلاعات بیشتر در مورد دوره دریافت خواهید کرد.

خدمات مالی دیجیتال چیست؟

گسترش اینترنت و در دسترس بودن گوشی های هوشمند مقرون به صرفه، دسترسی بسیاری از مردم به خدمات مختلف دیجیتال را آسان کرده است. مردم می توانند اطلاعات زیادی را از اینترنت دریافت کنند. امکان ارتباط با مردم از سراسر جهان با هزینه ای مقرون به صرفه وجود دارد. فناوری مردم را قادر می‌سازد تا بدون نیاز به رفتن به جایی، در خانه‌های خود سرگرم شوند. اما مزیت اصلی دیجیتالی شدن این است خدمات مالی دیجیتال، برای انجام معاملات مالی نیازی به رفتن به جایی نیست. تنها چیزی که نیاز دارید یک گوشی هوشمند و خدمات اینترنتی قابل اعتماد است.

تمام تراکنش های مالی انجام شده با استفاده از دستگاه دیجیتال نامیده می شود خدمات مالی دیجیتال، طیف وسیعی از این خدمات توسط بانک ها و سایر موسسات ارائه می شود. رایج ترین سرویسی که بسیار محبوب شده است خرید است. خرید کالا با استفاده از تلفن همراه و اپلیکیشن ارائه دهنده خدمات امکان پذیر است. احتمالاً قدیمی ترین دستگاه های دیجیتال کارت ها و دستگاه های خودپرداز بودند. کارت های اعتباری و نقدی تسهیلات پرداخت را برای اهداف مختلف فراهم می کنند. دستگاه های خودپرداز برای برداشت پول از حساب های بانکی استفاده می شوند. اخیراً نیز برای پذیرش سپرده های نقدی در حساب های بانکی ارتقا یافته اند.

انواع خدمات مالی دیجیتال

انواع خدمات مالی دیجیتال

برگها

کارت ها محبوب ترین نوع هستند خدمات مالی دیجیتال که افراد بیشتری از آن استفاده می کنند. کارت های نقدی، اعتباری و پیش پرداخت وجود دارد. بانکی که مشتری در آن حساب دارد کارت نقدی را صادر می کند. این کارت به فرد کمک می کند تا برای اهداف مختلف معامله کند. مشتریان می توانند از کارت های نقدی برای خرید کالا یا پرداخت هزینه خدمات استفاده کنند. آنها می توانند از این کارت در دستگاه POS یا وب سایت استفاده کنند. مبلغ پرداختی با کارت نقدی بلافاصله از حساب فرد برداشت می شود.

کارت های اعتباری نیز توسط بانک ها صادر می شود. این کارت ها به مشتریان کمک می کند تا به پول بیشتری نسبت به آنچه در حساب های بانکی آنها موجود است دسترسی داشته باشند. همچنین می توانید از آن برای خرید کالاها یا خدماتی مشابه کارت بدهی استفاده کنید. محدودیتی وجود دارد که دارندگان کارت می توانند از بانک اعتبار دریافت کنند. آنها باید پول را در زمان مقرر بازپرداخت کنند. از طریق این کارت می توانید پول برداشت کنید. مبلغی در یک کارت پیش پرداخت بارگذاری می شود و دارنده می تواند آن مبلغ را در فروشگاه ها یا آنلاین خرج کند.

دستگاه خودپرداز

دستگاه های خودپرداز کیوسک هایی هستند که به افراد در انجام تراکنش های مالی کمک می کنند. آنها مختص بانک های مختلف هستند، اگرچه اکثر این ماشین ها امکان استفاده از هر کارت بدهی یا اعتباری را برای برداشت پول فراهم می کنند. مراجعه مردم از دستگاه های خودپرداز به بانک ها غیرضروری شده است. همچنین هیچ صف طولانی در شعبه بانک وجود ندارد. این مراکز تقریباً در تمام مناطق اصلی شهر در دسترس هستند. شما نیازی به دفترچه حساب ندارید این یکی از قدیمی هاست خدمات مالی دیجیتالکه به افرادی که نیاز فوری به پول دارند کمک کرده است.

مشتریان می توانند از بسیاری از خدمات دیگر در دستگاه خودپرداز استفاده کنند. آنها می توانند با استفاده از کارت نقدی یا شماره تلفن همراه ثبت شده به حساب های بانکی پول واریز کنند. همچنین امکان اطلاع از موجودی حساب و دریافت مینی صورتحساب تراکنش ها وجود دارد. مشتریان می توانند از این دستگاه ها برای انتقال وجه و واریز پول به حساب دیگران استفاده کنند. این تقریباً تمام اهداف یک شعبه بانک را بدون دردسر بازدید از شعبه انجام می دهد. مشتریان می توانند از این دستگاه ها برای انجام معاملات در هر حساب بانکی استفاده کنند. آنها همچنین می توانند دفترچه عبور خود را در بسیاری از دستگاه های خودپرداز چاپ کنند.

زنبور عسل

UPI یا رابط پرداخت یکپارچه، پلتفرمی است که شامل بسیاری از خدمات بانکی است. می توانید با استفاده از شناسه و پین UPI پول ارسال و دریافت کنید. برای ارسال پول نیازی به دانستن مشخصات بانکی گیرنده نیست. شناسه UPI کافی است. برای انتقال پول به شخص دیگری نیازی به ارائه اطلاعات حساب بانکی یا کد IFSC نیست. این توسط شرکت پرداخت ملی هند توسعه یافته است. یکی از خدمات مالی دیجیتال که انتقال وجه و خرید اینترنتی کالا را بسیار آسان، ساده و سریع کرده است.

شناسه UPI بر روی پلتفرم ایجاد می شود و منحصر به حساب بانکی است. پین می تواند توسط کاربر تنظیم شود. بسیاری از برنامه ها از سیستم UPI پشتیبانی می کنند. شما می توانید هر یک از این موارد را روی تلفن همراه خود نصب کنید و از آن برای انواع تراکنش ها استفاده کنید. این امر پرداخت آنلاین را سریع و آسان می کند. برای خرید آنلاین کالا نیز می توانید از این سرویس استفاده کنید. وجوه بلافاصله به فروشگاه منتقل می شود. API همچنین می تواند هنگام خرید فیزیکی استفاده شود. همچنین می توانید با استفاده از این تسهیلات هزینه شارژ موبایل و خدمات شهری را نیز پرداخت کنید.

کیف پول الکترونیکی

کیف پول‌های الکترونیکی برنامه‌هایی هستند که به شما کمک می‌کنند برای خرید، انتقال وجه و پیگیری سابقه پرداخت خود را پرداخت کنید. به ذخیره تمام اطلاعات مالی کمک می کند. هیچ کس نیازی به حمل کیف پول ندارد. می توانید از قابلیت های بی سیم یک دستگاه تلفن همراه برای انجام تراکنش های مالی استفاده کنید. همچنین امکان ذخیره اطلاعات کارت در کیف پول الکترونیکی برای خرید وجود دارد. تفاوت بین این و UPI این است که به حساب بانکی شما مرتبط نیست و پول برای پرداخت باید در کیف پول بارگذاری شود. یکی از محبوب ترین استفاده ها است خدمات مالی دیجیتال،

پایانه POS

اینها نوع وسایلی هستند که ما معمولا در سوپرمارکت ها و دکه های بنزین می بینیم. اگرچه ممکن است آنها را با این نام نشناسیم، اما تقریباً همه ما مرتباً از آنها استفاده می کنیم. اینها ماشین هایی هستند که در آنها یک کارت اعتباری یا بدهی را بکشید. این دستگاه ها دفترچه هایی بودند که در آن مشخصات کارت بر روی رسید ثبت و توسط مشتری امضا می شد. در طول سال ها، این ها دیجیتالی شده اند و استفاده از آنها بسیار ساده تر شده است. در اکثر ماشین های مدرن، حتی نیازی به کشیدن انگشت نیست. کارت هایی که با دسترسی بی سیم همراه هستند باید در نزدیکی این دستگاه ها نگهداری شوند تا تراکنش کامل شود.

اینترنت و موبایل بانک

امروزه اکثر بانک ها به شما اجازه می دهند از طریق دسکتاپ، لپ تاپ یا تلفن همراه وارد حساب خود شوید. برنامه های اختصاصی برای این بانک ها وجود دارد که در آن تراکنش های مختلفی را انجام می دهید. اکثر برنامه های بانکداری تلفن همراه دارای UPI نیز هستند. مشتریان بانک می توانند از طریق اپلیکیشن موبایل هزینه خرید خود را پرداخت کنند. می توان هزینه خدمات مختلف را از درگاه بانکی پرداخت کرد. با استفاده از اپلیکیشن Mobile Banking می توانید موجودی حساب خود را بررسی کنید. با معرفی بسیاری از روش های دیجیتال آسان دیگر، با بهره گیری از خدمات مالی دیجیتال این کار از طریق اپلیکیشن یا وب سایت بانک انجام می شود.

در بالا لیستی از روش های متداول استفاده شده توسط افراد برای تراکنش های مالی آمده است. برای آشنایی بیشتر با این گونه خدمات دیجیتالی، بهتر است دوره آموزشی Advanced Executive Certificate in Digital Business Management را بپیوندید. وب سایت ما به شما نشان می دهد که این دوره دارای یک ماژول جداگانه برای آموزش است خدمات مالی دیجیتال،

اجزای اصلی تراکنش های دیجیتال

یک جزء مهم از خدمات مالی دیجیتال بستری برای معاملات است. این پلتفرم ها به شما کمک می کنند تا با حساب های بانکی یا کارت های اعتباری تراکنش کنید. جزئیات زیادی وجود دارد که می توانید از این پلتفرم ها دریافت کنید. اینها اجزای اساسی هر تراکنش دیجیتالی هستند. بعدی ابزار است. تلفن همراه در حال حاضر به سرعت تبدیل به پرمصرف ترین وسیله برای تراکنش های مالی شده است. دستگاه های POS نیز ابزارهایی هستند که به شما کمک می کنند تا در فروشگاه ها و سوپرمارکت ها پرداخت کنید. نمایندگان خرده فروشی عناصری هستند که در ارتباط با جزئیات معامله کمک می کنند. آنها به تبدیل پول نقد به داده های الکترونیکی و برگشت کمک می کنند.

مزایای خدمات مالی دیجیتال

مزایای خدمات مالی دیجیتال

شمول مالی

قبل از معرفی خدمات مالی دیجیتال، تعداد زیادی از مردم بودند که به بانک ها یا خدمات آنها دسترسی نداشتند. اکثر این افراد به لطف خدمات دیجیتال وارد سیستم بانکی رسمی شده اند. حتی بدون شعبه، بانک ها می توانند خدمات زیادی را به مردم روستاهای دورافتاده ارائه دهند. مردم می توانند با استفاده از دستگاه های تلفن همراه وجوه خود را انتقال دهند. آنها همچنین می توانند با استفاده از پلتفرم های دیجیتال، چیزهایی را به صورت آنلاین خریداری کنند. آنها می توانند مانده حساب خود را بدانند و همچنین می توانند با استفاده از برنامه های بانکی به بسیاری از تسهیلات پس انداز دسترسی داشته باشند.

معامله آسان

بسیاری از ما که قبل از دیجیتالی شدن از خدمات بانکی استفاده کرده‌ایم، می‌دانیم که گاهی اوقات چقدر می‌تواند ناامیدکننده باشد. صف های طولانی وجود دارد و انجام هر کاری در بانک بخش خوبی از روز شما را می گیرد. کسانی که هیچ شعبه ای در این نزدیکی ندارند، تمام روز خود را صرف انجام کارهای بانکی می کنند. مردم اغلب برای تکمیل کار بانکی از محل کار مرخصی گرفته اند. با معرفی خدمات مالی دیجیتالهر کجا که باشید، همه چیز قابل انجام است. برای انجام معاملات خود نیازی به یافتن شعبه نیست.

انتقال سریع وجوه

چه بخواهید پول نقد را به یک دوست نیازمند منتقل کنید یا صورتحساب شام خود را به اشتراک بگذارید، برنامه های تلفن همراه به شما این امکان را می دهند که آنها را به سرعت انجام دهید. در بیشتر موارد، نیازی به دانستن مشخصات بانکی گیرنده نیست. تنها چیزی که نیاز دارید شماره تلفن آن شخص است. این نقل و انتقالات در عرض چند ثانیه انجام می شود و دوست شما می تواند بلافاصله به پول دسترسی پیدا کند. برای پرداخت پول نیازی به مدارک دست و پا گیر ندارید. خدمات مالی دیجیتال انتقال پول را آسان و سریع انجام دهید.

خرید آسان شد

آیا لباسی را دیده اید که دوست داشته باشید بپوشید؟ آیا پول نقد کافی حمل نمی کنید؟ مشکلی نیست می توانید از هر یک از گزینه های دیجیتال برای پرداخت هزینه خرید خود استفاده کنید. امروزه تقریباً همه مغازه ها پرداخت از طریق UPI را می پذیرند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک کد QR را اسکن کنید. همچنین زمان زیادی برای شمارش وجه نقد و پرداخت موجودی صرف نمی شود. کارت گزینه دیگری برای خرید در فروشگاه ها یا پلتفرم های آنلاین است. شما همچنین می توانید استفاده کنید خدمات مالی دیجیتال برای پرداخت هزینه های مختلف خدمات دولتی مانند برق و رزرو راه آهن.

شما می توانید همه چیز را در مورد یاد بگیرید خدمات مالی دیجیتال دوره گواهینامه اجرایی پیشرفته در مدیریت کسب و کار دیجیتال از برنامه درسی ما. کسانی که می خواهند بیشتر بدانند می توانند به وب سایت مراجعه کنند.

پایان

فناوری مدرن تقریباً در همه حوزه های زندگی یافت می شود. اما جایی که امروزه بیشتر از آن استفاده می شود در خدمات مالی است. حتی کسانی که اهل فن آوری نیستند نیز می توانند از ساده استفاده کنند خدمات مالی دیجیتال از تلفن همراه خود استفاده می کنند استفاده از این خدمات نه تنها آسان است، بلکه هزینه کمتری نیز دارد و نسبت به تراکنش های فیزیکی از امنیت بیشتری برخوردار است. به لطف دیجیتالی شدن، افراد بیشتری از خدمات بانکی استفاده می کنند.