منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • مذاکره حقوق و دستمزد با منابع انسانی: نکاتی برای موفقیت

مذاکره حقوق و دستمزد با منابع انسانی: نکاتی برای موفقیت

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ


وقتی صحبت از آن می شود مذاکره حقوق و دستمزد با منابع انسانیموارد زیادی وجود دارد که باید در نظر داشت. شما می‌خواهید بتوانید از خود دفاع کنید و بهترین دستمزد ممکن را دریافت کنید، اما نمی‌خواهید بیش از حد خواستار یا قدردان باشید. خوشبختانه، چند نکته امتحان شده و واقعی می تواند به شما در موفقیت کمک کند مذاکره حقوق و دستمزد با منابع انسانی، به خواندن برای همه چیز ادامه دهید، از ایجاد ایمیل عالی تا دانستن زمان مطرح کردن موضوع. شما باید بدانید که چگونه مانند یک حرفه ای با منابع انسانی حقوق و دستمزد مذاکره کنید.

انتظارات خود را با اطمینان بیان کنید

وقتی صحبت از مذاکرات حقوق و دستمزد با منابع انسانی شما می شود، مهم است که به یاد داشته باشید که شما بهترین مدافع خود هستید. هیچکس بهتر از خودت نمیدونه چی میخوای یا لیاقتت چیه. با در نظر گرفتن این موضوع، این نکات را بررسی کنید تا با اطمینان انتظارات خود را در طول مکالمه حقوق خود با منابع انسانی بیان کنید:

نکاتی برای بیان با اطمینان انتظارات خود در طول مذاکرات حقوق و دستمزد با منابع انسانی

 1. ارزش خودتو بدون: قبل از وارد شدن به هر مذاکره حقوقی، باید ارزش خود را در بازار درک کنید. در مورد موقعیت ها و حقوق های قابل مقایسه تحقیق کنید تا بفهمید چه چیزی باید کسب کنید. این به شما یک نقطه شروع قوی برای مذاکره می دهد.
 2. آماده سازش باشید: ورود به هر مذاکره ای با ذهنیتی که مایل به سازش هستید ضروری است. معمولاً در هر دو طرف فضایی برای مانور وجود دارد، بنابراین در صورت لزوم برای ملاقات در وسط آماده باشید.
 3. ایمان داشتن: هنگام مذاکره در مورد حقوق، اعتماد به نفس کلیدی است. اگر به خودت ایمان نداشته باشی، هیچ کس دیگری باور نخواهد کرد. باور کنید که لایق حقوقی هستید که درخواست می کنید و با این نگرش وارد مذاکره شوید که به آنچه می خواهید خواهید رسید.
 4. قاطع باشید: در حالی که داشتن اعتماد به نفس ضروری است، ایجاد تعادل مناسب بین اعتماد به نفس و قاطعیت نیز ضروری است. شما نباید خیلی زورگو یا خواستار باشید، اما برای اینکه مکالمه خود را مستقیماً هدایت کنید، باید این را روشن کنید که جدی هستید.

تعیین محدوده حقوق

یکی از مهمترین جنبه های مذاکره حقوق، تصمیم گیری در مورد محدوده حقوق است. این می تواند دشوار باشد، زیرا نمی خواهید خودتان را ناامید کنید یا چیزهای زیادی بخواهید. یک مکان عالی برای شروع، تحقیق در مورد حقوق برای موقعیت های مشابه در منطقه شما است. هنگامی که بدانید دیگران در رشته شما چه می کنند، می توانید محدوده حقوق خود را ایجاد کنید.

یکی دیگر از عوامل ضروری که باید در نظر بگیرید سطح تجربه شما است. اگر تازه کار خود را شروع کرده اید، باید حقوق متفاوتی نسبت به فردی که سال ها در رشته شما کار کرده است، دریافت کنید. با این حال، این بدان معنا نیست که شما باید خود را کوتاه بفروشید. هنگام تصمیم گیری در مورد محدوده حقوق، حتماً تجربه و مهارت های خود را در نظر بگیرید.

هنگامی که می دانید چه چیزی باید بسازید، وقت آن است که مذاکره با منابع انسانی را شروع کنید. آماده باشید تا توضیح دهید که چرا مستحق حقوقی هستید که درخواست می کنید، و آماده باشید که ادعاهای خود را با نمونه هایی از سابقه کاری خود پشتیبانی کنید. اگر مجهز به دانش و اعتماد به نفس باشید، به احتمال زیاد در دریافت حقوقی که شایسته آن هستید موفق خواهید بود.

در مورد حقوق خود باز باشید

مهمترین کاری که می توانید هنگام مذاکره درباره حقوق خود انجام دهید این است که در مورد انتظارات خود باز و صادق باشید. ضروری است که به وضوح درک کنید که در بازار چه ارزشی دارید و برای حمایت از خود و خانواده خود چه چیزی باید کسب کنید. برای بحث در مورد سابقه حقوق و پتانسیل درآمد آینده خود با منابع انسانی آماده باشید.

اگر در انتظار کمک نیاز دارید، از دوستان یا اعضای خانواده که قبلاً این فرآیند را طی کرده اند، راهنمایی بخواهید. این یک راه عالی برای به دست آوردن ایده ای از محدوده حقوقی است که باید برای آن هدف گذاری کنید. به یاد داشته باشید، اشکالی ندارد که بیشتر از آنچه فکر می کنید درخواست کنید – همه اینها بخشی از فرآیند مذاکره است!

همچنین بخوانید: مدیریت استراتژیک منابع انسانی چیست؟ تعریف و مثال

حواستان باشد که چه بگویید و چه نگویید

شما در میانه مذاکرات حقوق و دستمزد با کارفرمای احتمالی خود هستید. نماینده منابع انسانی به تازگی پیشنهاد نهایی خود را به شما ارائه کرده است، و کمتر از آن چیزی است که انتظار داشتید. شما می دانید که باید با یک عدد بالا مبارزه کنید، اما باید تصوری داشته باشید که تا چه حد باید بالا بروید.

قبل از برداشتن گام بعدی، مهم است که بدانید در مذاکرات حقوق و دستمزد چه چیزی بگویید و از آن اجتناب کنید. گفتن حرف اشتباه می تواند شانس شما را برای دریافت حقوق مورد نظر به خطر بیندازد.

این بایدها و نبایدها را در نظر داشته باشید:

در حال انجام:

 • تحقیق خود را انجام دهید تا متوجه شوید چه محدوده حقوقی برای موقعیت و سطح تجربه شما مناسب است.
 • آماده باشید تا توضیح دهید که چرا مستحق حقوقی هستید که درخواست می کنید و سپس آنچه پیشنهاد می شود.
 • پیشخوان با عدد معقولی که کمی بالاتر از پیشنهاد اولیه است.
 • در صورت لزوم در سایر جنبه‌های پیشنهاد شغلی، مانند روزهای تعطیل یا تاریخ شروع، انعطاف‌پذیر باشید.

نکن:

 • با درخواست دستمزد بسیار کمتر از آنچه استحقاق آن را دارید، خود را ناامید نکنید.
 • خیلی راحت تسلیم نشوید و اولین موردی که پیشنهاد می شود را بپذیرید.
 • هیچ خواسته ای که غیر واقعی یا غیر منطقی است مطرح نکنید.
 • به یاد داشته باشید که مزایای دیگری مانند بیمه درمانی و تطبیق 401k را در نظر بگیرید.

در هنگام مذاکره ذهنی منطقی و آرام داشته باشید

وقتی صحبت از آن می شود مذاکره حقوق و دستمزد با منابع انسانی، مهم است که ذهن خود را آرام داشته باشید و اجازه ندهید که احساسات مانع ایجاد شود. این نکات را برای موفقیت در دسترس داشته باشید:

 1. زودتر تحقیق کنید تا متوجه شوید که محدوده حقوق منصفانه و معقول برای موقعیت و سطح تجربه خاص شما چقدر است.
 2. به مهارت ها، تخصص و آنچه که روی میز می آورید مطمئن باشید.
 3. از بالا شروع کنید و مایل به سازش باشید، اما به کمتر از آنچه استحقاق دارید راضی نشوید.
 4. در صورت لزوم آماده باشید که از آنجا دور شوید – گاهی اوقات بهترین مکالمات آنهایی است که شما ندارید.
 5. در طول کل فرآیند آرام و خونسرد باشید، حتی اگر هوا گرم شود. این نشان می دهد که اعتماد به نفس دارید و کنترل دارید.

حقوق خود را با مهارت توجیه کنید

اگر می خواهید حقوق خود را با منابع انسانی مذاکره کنید، ابتدا باید درخواست خود را با مهارت ها و دستاوردهای خاص توجیه کنید.

 • تحقیقات خود را از قبل انجام دهید و از نرخ های بازار برای موقعیت و سطح تجربه خود مطلع شوید. این به شما کمک می کند یک نقطه شروع منطقی برای مکالمه تعیین کنید.
 • برای حمایت از درخواست خود با الگوی خاصی از مهارت ها و دستاوردهای خود آماده باشید. اگر بتوانید به آنها نشان دهید که چرا مستحق دریافت حقوق بالاتر هستید، احتمالاً توسط منابع انسانی جدی گرفته می شوید.
 • هرگز از درخواست آنچه می خواهید تردید نکنید – اما منطقی باشید. اگر خیلی بالا شروع کنید، HR ممکن است شما را جدی نگیرد. اما اگر خودتان را ناامید کنید، ممکن است پول روی میز بگذارید.
 • آماده سازش باشید. در بیشتر موارد، مذاکره حقوق و دستمزد یک فرآیند معاملاتی است. ممکن است چیز دیگری پیدا کنید، اما امیدوارم بتوانید به توافقی برسید که هر دو طرف از آن راضی باشند.

هرگز تخصص خود را دست کم نگیرید

وقتی زمانش رسید، هرگز تخصص خود را دست کم نگیرید مذاکره حقوق با منابع انسانی، مهارت ها و تجربه شما ارزش پول دارد، بنابراین از درخواست ارزش خود نترسید.

 1. تحقیق خود را انجام دهید بدانید میانگین حقوق برای موقعیت و موقعیت شما چقدر است. این به شما نقطه شروع خوبی در هنگام مذاکره درباره حقوقتان می دهد.
 2. ایمان داشتن به یاد داشته باشید که شما در این زمینه متخصص هستید و چیزهای زیادی برای ارائه به شرکت دارید. مذاکره حقوق و دستمزد به معنای گدایی برای پول بیشتر نیست. این در مورد تأکید بر ارزش خود به عنوان یک کارمند است.
 3. آماده سازش باشید. آماده باشید تا در مورد سایر جنبه های قرارداد کاری خود، مانند روزهای تعطیل یا تاریخ شروع، مذاکره کنید تا حقوق مورد نظر خود را دریافت کنید. درک کنید که ممکن است در مذاکره حقوق و دستمزد، چانه زنی وجود داشته باشد.
 4. پیشنهاد اول را قبول نکنید یک شرکت به ندرت بالاترین پیشنهاد خود را فوراً به شما می دهد، بنابراین آماده باشید تا آنچه را که می خواهید بخواهید. اگر اولین پیشنهاد شرکت کمتر از انتظارات شما بود، با خیال راحت با تعداد بالاتری رقابت کنید.
 5. یک طرح پشتیبان داشته باشید. اگر مذاکرات بر وفق مراد شما پیش نمی‌رود، آماده باشید که به‌کلی از معامله خارج شوید. بهتر است بدون تسویه حساب ترک کنید تا اینکه پیشنهادی را بپذیرید که بسیار کمتر از محدوده حقوق مورد نظر شما است.

نکاتی را از خانواده و دوستان دریافت کنید

وقتی نوبت به مذاکره درباره حقوق و دستمزدتان می رسد، ضروری است که از عزیزانتان مشاوره بگیرید. خانواده و دوستان می‌توانند به شما کمک کنند تا تعیین کنید چه حقوقی برای موقعیتی که درخواست می‌کنید مناسب است.

اگر برای تصمیم گیری در مورد حقوق و دستمزد نیاز به کمک دارید، از خانواده و دوستان بخواهید تا پیشنهاداتی را ارائه دهند. آنها ممکن است تصور کنند که حقوق معقول برای موقعیتی که شما برای آن درخواست می کنید چقدر است. علاوه بر این، آنها می توانند به شما کمک کنند تا به روشی محترمانه و محکم مذاکره کنید.

هنگامی که از خانواده و دوستان نظر می خواهید، در مورد آنچه به دنبال آن هستید دقیق باشید. آیا می خواهید آنها به پیشنهاد شما گوش دهند و پاسخ دهند؟ یا می خواهید آنها به شما کمک کنند تا فعالانه با منابع انسانی تعامل داشته باشید؟ دقیق باشید تا بدانند چگونه می توانند به بهترین نحو به شما کمک کنند.

همیشه حرفه ای و محترم باشید

همیشه مهم است که وقتی در حال مذاکره با حقوق و دستمزد خود با منابع انسانی هستید حرفه ای و محترمانه رفتار کنید. این به این معنی است که در مورد آنچه می خواهید واضح و مختصر باشید و مایل به سازش باشید. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که منابع انسانی برای حمایت از شرکت وجود دارد، نه به طور خاص شما، بنابراین سعی کنید از وابستگی عاطفی به نتیجه گفتگو اجتناب کنید.

همچنین بخوانید: شکستن حوزه مدیریت منابع انسانی

چگونه می توان با توجه به مهارت های خود بازه حقوقی مناسب را پیدا کرد؟

ممکن است قبلاً از محدوده حقوقی که باید در شغل بعدی خود هدف بگیرید آگاه باشید. اما اگر به زمان و رویکرد بیشتری نیاز دارید، نگران نباشید – این چند نکته را در ذهن داشته باشید تا متوجه شوید.

ابتدا نگاهی به مهارت و تجربه خود بیندازید. در چه کاری خوب هستید؟ از انجام چه کاری لذت میبری؟ نقاط قوت شما چیست؟ اگر نیاز به توضیح بیشتری دارید، از یکی از دوستان یا اعضای خانواده نظر صادقانه آنها را بپرسید. هنگامی که مهارت ها و نقاط قوت خود را شناسایی کردید، در مورد حقوق و دستمزد برای موقعیت های مشابه تحقیق کنید. آگهی های شغلی آنلاین را بررسی کنید، به نظرسنجی های حقوق و دستمزد نگاه کنید، یا با افرادی در شبکه خود که در نقش های مشابه کار می کنند صحبت کنید.

وقتی میانگین حقوق فردی با مهارت و تجربه خود را بدانید، وقت آن است که مذاکره را شروع کنید. وقتی با کارفرمایان بالقوه صحبت می کنید، در مورد انتظارات حقوقی خود مطمئن و صادق باشید. به یاد داشته باشید، آنها به دنبال استخدام فردی هستند که دارایی ارزشمندی برای تیم آنها باشد – پس خود را کوتاه نیاورید!

هنگام مذاکره با حقوق و دستمزد با منابع انسانی از چه چیزهایی باید اجتناب کرد

 1. مهم است که به یاد داشته باشید که فرآیند مذاکره یک خیابان دو طرفه است – هم شما و هم شرکت در تلاش برای رسیدن به یک توافق منصفانه و دو طرفه سودمند هستید. بنابراین، اجتناب از رویکرد بیش از حد تهاجمی یا تقابلی در طول مذاکرات ضروری است.
 2. نکته مهم دیگری که باید به خاطر بسپارید این است که حقوق تنها بخشی از بسته غرامت کلی یک شرکت است. بنابراین، هنگام ارزیابی پیشنهاد یک کارفرمای بالقوه، مهم است که عوامل دیگری مانند مزایا، زمان تعطیلات، انعطاف پذیری شغل و غیره را در نظر بگیرید.
 3. همچنین ضروری است که در مورد انتظارات خود از فرآیند مذاکره حقوق و دستمزد واقع بین باشید. به یاد داشته باشید که شرکت قبلاً برای موقعیتی که درخواست می‌کنید بودجه مشخصی را در نظر گرفته است، و بعید است که آنها مایل به فراتر رفتن قابل توجهی از این بودجه باشند.
 4. در نهایت، اجتناب از هر گونه اولتیماتوم یا تهدید در طول مذاکرات ضروری است، زیرا این امر فقط موقعیت را بیشتر تضاد می‌کند و احتمال اینکه در نهایت پیشنهادی را که امیدوارید دریافت کنید، کاهش می‌یابد.

نتیجه

مذاکره موفقیت آمیز حقوق با منابع انسانی می تواند دشوار باشد، اما با آمادگی و طرز فکر مناسب امکان پذیر است. ما امیدواریم که نکات ما به شما اعتماد به نفس لازم را برای شرکت در جلسه بعدی مذاکره حقوق و دستمزد خود داده باشد و احساس آمادگی و آمادگی برای موفقیت داشته باشید. به یاد داشته باشید، آرام باشید، قاطع باشید و ارزش خود را بدانید!

دوره گواهی تحصیلات تکمیلی ما در مدیریت منابع انسانی را بررسی کنید تا بر مهارت های منابع انسانی خود مسلط شوید و حرفه خود را به عنوان یک متخصص منابع انسانی راه اندازی کنید.

اطلاعات بیشتر:

اهداف اصلی مدیریت منابع انسانی

نقش مدیریت منابع انسانی در یک سازمان

اهداف و ماهیت مدیریت منابع انسانی

سیر تحول مدیریت منابع انسانی: گذشته و آینده