منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • چگونه یک رزومه کاری بنویسیم – راهنمای رزومه برای تازه کارها

چگونه یک رزومه کاری بنویسیم – راهنمای رزومه برای تازه کارها

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ


در طول سال ها، بازار کار به طور قابل توجهی تکامل یافته است، نرخ بیکاری در سال 18-2017 6.1 درصد بوداگرچه فرصت‌های شغلی جدید پیش‌نویس می‌شود، اما رقابت سختی در مورد درخواست برای یک موقعیت وجود دارد. رزومه ها نقش مهمی در جستجوی شغل دارند، صرف نظر از اینکه برای چه موقعیتی واجد شرایط هستید، اگر یک نامزد بالقوه رزومه شما را بهتر از شما تنظیم کند، شانس انتخاب شدن او به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. اگر می‌خواهید علم پشت ساخت رزومه‌های کوتاه‌شده را بدانید، به جای درستی آمده‌اید! در این وبلاگ به شما یاد می دهیم که چگونه رزومه بنویسید و چگونه تغییرات اساسی در رزومه خود ایجاد کنید که تاثیر زیادی داشته باشد. بیایید به ما بپیوندیم

اگر اهل مطالعه نیستید، در اینجا یک ویدیو برای مرجع شما وجود دارد:

موضوعاتی که در این وبلاگ به آنها خواهیم پرداخت:

نحوه استخدام
فرمت رزومه مناسب را انتخاب کنید
اطلاعات تماس و اطلاعات شخصی صحیح را ذکر کنید
یک عنوان رزومه منحصر به فرد بنویسید
دستاوردهای کاری قابل توجه خود را فهرست کنید
مهارت های نرم و سخت خود را اضافه کنید
کلمات کلیدی مرتبط را ذکر کنید
یک پوشش نامه مشابه بنویسید
رزومه خود را قبل از ارسال تصحیح کنید

استخدام چگونه کار می کند – علم پشت رزومه در فهرست نهایی قرار می گیرد

اجازه دهید ابتدا بفهمیم که فرآیند استخدام چگونه کار می کند. منابع انسانی و استخدام‌کنندگان در سرتاسر جهان در حال استفاده از فناوری‌های جدید برای کمک به آسان‌تر کردن و مدیریت شدن فرآیند استخدام هستند، یکی از پرکاربردترین تکنیک‌ها، سیستم ردیابی برنامه یا ATS است. کاری که یک سیستم ردیابی برنامه اساسا انجام می دهد این است که به عنوان یک پایگاه داده برای هزاران رزومه ای که دریافت می کند و با شرح وظایف مطابقت دارد عمل کند. همچنین داده های نامربوط را از رزومه شما حذف می کند و آنچه را که فکر می کنید مهم است حفظ می کند. این زمانی است که استفاده از کلمات کلیدی مناسب مزایایی دارد، به زودی در مورد آن صحبت خواهیم کرد، اجازه دهید ابتدا روی فرآیند استخدام تمرکز کنیم. هنگامی که سیستم ردیابی برنامه به رزومه شما سیگنال سبز می دهد، برای دورهای بعدی انتخاب می شوید و این به این معنی است که برای کار مناسب هستید.

انتخاب فرمت رزومه مناسب

انتخاب فرمت رزومه مناسب برای اولین بار می تواند کمی دلهره آور باشد، اگرچه هزاران فرمت آنلاین موجود است، شما باید یکی را انتخاب کنید که ساده، آسان برای استفاده و – همانطور که در مورد آن بحث کردیم – “پسند ضایعات” را انتخاب کنید. برای آسان‌تر کردن کارها، می‌توانید قبل از انتخاب رزومه، این چک لیست را بررسی کنید تا ببینید آیا برای شما مناسب است یا خیر:

  1. آیا فونت و تورفتگی مناسبی دارد؟
  2. آیا قالب شامل تمام بخش هایی است که می خواهم اضافه کنم؟
  3. آیا حرفه ای به نظر می رسد و برای شغلی که درخواست می کنم جواب می دهد؟
  4. آیا قراضه پسند است؟
  5. آیا تمام داده های من در این قالب قرار می گیرند؟
  6. چند صفحه در رزومه تمام شده من خواهد بود؟

قبل از ویرایش رزومه خود بررسی کنید که آیا به این سوالات پاسخ داده شده است. برای مثال، در اینجا چند فرمت رزومه وجود دارد،

فرمت رزومه

برای ایجاد یک رزومه کامل، نه تنها باید نحوه نوشتن رزومه را بلد باشید، بلکه باید تمام بخش هایی که باید در آنها گنجانده شود را نیز بدانید. اگر در مورد اینکه کدام بخش باید ذکر شود سردرگم هستید، در اینجا لیستی وجود دارد که برای هر رزومه ای ضروری است:

لیست بخش های رزومه

اطلاعات تماس و اطلاعات شخصی را ذکر کنید


بسیاری از موارد ممکن است در این بخش اول اشتباه پیش برود، اغلب اوقات متقاضیان رزومه خود را با اطلاعات اشتباه یا ناقص ارسال می کنند که به همین دلیل بلافاصله رد می شوند. برای جلوگیری از این امر، باید مطمئن شوید که داده های موجود در رزومه شما صحیح و به روز هستند. با شماره تماس کاری خود، ایمیل حرفه ای خود و هر URL وب سایتی که برقراری ارتباط را آسان می کند، شروع کنید.

اطلاعات تماس صحیح

نوشتن یک عنوان منحصر به فرد رزومه


تازه کارها عادت دارند سرفصل های رزومه را در گوگل جستجو کنند و اولین مثالی را که ظاهر می شود کپی کنند، اگرچه این ممکن است راه آسانی باشد، استخدام کنندگان بلافاصله می دانند که آیا عنوانی که نوشته اید منحصر به فرد است یا نه (قطعاً مثل شما تازه تر نیستند!). تمرکز هر مصاحبه کننده یک تیتر واقعا منحصر به فرد، صادقانه و سرراست است. و ساخت آن واقعا آسان است. کاری که می توانید انجام دهید این است که به چند نمونه در وب نگاه کنید و سعی کنید عنوان خود را بر اساس آنچه فکر می کنید برای شما مناسب تر است ساختار دهید.

مثال 1

عنوان رزومه مثال 1

مثال 2

عنوان مثال 2.  از سرگیری

دستاوردهای کاری خود را فهرست کنید

اگر تازه کار هستید، ممکن است چیز زیادی برای نوشتن در این بخش نداشته باشید، اما کاری که می توانید انجام دهید این است که کارآموزی یا پروژه هایی را که در طول فارغ التحصیلی انجام داده اید ذکر کنید. اگر دوره کارآموزی ندارید، فقط می توانید در مورد تکنیک هایی بنویسید که به خوبی در آنها مسلط هستید.
اگر شما یک کهنه کار هستید، می توانید با گنجاندن مشتریان اصلی یا پروژه هایی که روی آنها کار کرده اید یا هر دستاورد قابل توجهی که بر شرکت تأثیر داشته است، شروع کنید.

مهارت های نرم و سخت خود را اضافه کنید

افزودن مهارت‌های نرم و سخت به رزومه کاری به استخدام‌کننده ایده می‌دهد که چگونه می‌توانید به عنوان یک شخص باشید، مهارت‌های نرم شامل اخلاق کاری و توانایی‌هایی مانند ارتباط خوب، مهارت‌های رهبری و غیره است. از سوی دیگر مهارت‌های سخت، توانایی‌های فنی مرتبط با شغل هستند. هر دو به یک اندازه مهم هستند و نقش مهمی در انتخاب نامزد مناسب برای این موقعیت دارند

مهارت های نرم و سخت

کلمات کلیدی مرتبط را ذکر کنید

کلمات کلیدی چیزی جز کلمات ذکر شده در شرح شغل نیستند. شما باید این کلمات کلیدی را برای مقابله با سیستم ردیابی برنامه انتخاب کنید و برای انتخاب شدن آنها را یکپارچه در رزومه خود ذکر کنید. هر زمان که تیم استخدام رزومه ای دریافت می کند، آنها به دنبال این کلمات کلیدی می گردند و رزومه هایی که حاوی این موارد هستند را فهرست می کنند.

نامه پوششی مشابه بنویسید

نامه پوششی یک سند یک صفحه ای است که شما به عنوان بخشی از درخواست شغلی خود ارسال می کنید. شما باید یک نامه پوششی را به عنوان یک پیام مستقیم به مدیر استخدام در نظر بگیرید. هنگام نوشتن نامه حمایتی، تنها کاری که باید انجام دهید این است که توضیح دهید که چرا فرد مناسبی برای این کار هستید. هدف آن معرفی شما و خلاصه کردن سوابق حرفه ای شماست. بخش نامه پوششی

قبل از درخواست، رزومه خود را تصحیح کنید

همیشه بهتر است رزومه خود را قبل از ارسال دو دقیقه وقت بگذارید و برای هر گونه اشتباه گرامری و غلط املایی تصحیح کنید. این خطاها ممکن است جزئی به نظر برسند، اما می توانند دلیلی برای رد رزومه شما باشند، پس بهتر است در امان باشید تا متاسف باشید!

با این کار به پایان این وبلاگ در مورد نحوه نوشتن رزومه می‌رسیم، امیدوارم از دانستن تغییرات کوچکی که می‌توانید در رزومه خود ایجاد کنید که تأثیر زیادی خواهد داشت لذت برده باشید. یادگیری مبارک!

یک سوال برای ما دارید؟ لطفاً آن را در بخش نظرات زیر ذکر کنید و ما به شما پاسخ خواهیم داد.