منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • 21 سوال برتر مصاحبه منابع انسانی و نحوه پاسخ به آنها

21 سوال برتر مصاحبه منابع انسانی و نحوه پاسخ به آنها

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ


همه آرزو دارند حرفه مورد علاقه خود را شروع کنند. فرد باید مهارت ها و صلاحیت های لازم برای شغل مورد نظر را کسب کرده باشد. اما هر دوی آنها همیشه قول کار نمی دهند. پاسخ دادن به آن برای ورود به هر شغلی بسیار مهم است. سوالات مصاحبه منابع انسانی مناسب

شما می توانید دوره های مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد مدیریت منابع انسانی را که توسط موسسات معتبر ارائه می شود را طی کنید تا بدانید چگونه به سوالات مصاحبه پاسخ دهید. با مراجعه به وب سایت ما اطلاعات بیشتری در مورد این دوره کسب خواهید کرد. اما گرفتن گواهینامه فقط نیمی از کار است. اگر می خواهید به یک شرکت معتبر بپیوندید، لازم است در مصاحبه بدرخشید. در این مقاله مهمترین سوالات و نحوه پاسخگویی به آنها را نشان خواهیم داد. اما قبل از آن، اجازه دهید ببینیم چگونه می توانید برای حضور در مصاحبه آماده شوید.

آماده سازی مصاحبه منابع انسانی

آماده سازی مصاحبه منابع انسانی

مشخصات شغلی را درک کنید

درک کامل مشخصات شغلی قبل از شرکت در مصاحبه بسیار مهم است. شما باید الزامات را به طور کامل بخوانید تا بدانید شرکت از شما چه انتظاری دارد. این کمک خواهد کرد که بدانند به دنبال چه مهارت ها و توانایی هایی هستند. اگه خوب یاد گرفتی جواب بده سوالات مصاحبه منابع انسانی آسان خواهد بود

نگاهی به رزومه خود بیندازید

رزومه خود را بررسی کنید و آن را با شرح شغل مقایسه کنید. ببینید آیا مهارت ها و صلاحیت های شما با شرایط شغلی مطابقت دارد یا خیر. در صورت لزوم، باید رزومه خود را مجدداً بنویسید تا مطمئن شوید که مهمترین مهارت های مورد نیاز شرکت برجسته شده و به طور برجسته در رزومه ظاهر می شوند. همچنین می توانید به تجربیاتی که مطابق با الزامات شرح شغل هستند، وزن بیشتری بدهید.

سازمان را به خوبی بشناسند

همه چیز ممکن را در مورد شرکت بیاموزید. شما باید از محصولات، بخش مشتری و بازاری که در آن فعالیت می کنند آگاه باشید. همچنین می توانید صفحات رسانه های اجتماعی آنها را بررسی کنید تا آخرین اتفاقات سازمان را مشاهده کنید. این به شما در شناخت مدیران ارشد شرکت و اینکه آیا اخیراً در رویدادهای عمومی شرکت کرده اند کمک زیادی می کند. چنین اطلاعاتی به شما در پاسخگویی کمک می کند سوالات مصاحبه منابع انسانی در مورد شرکت

یک مصاحبه روانی انجام دهید

این بسیار مهم است زیرا به شما کمک می کند تا برای رویارویی با مقامات منابع انسانی به خوبی آماده شوید. می توانید تصور کنید که در مقابل پانل مصاحبه نشسته اید و به احتمال زیاد به سوالات پاسخ می دهید. بهتر است همیشه خودتان باشید و در مورد علایق و توانایی های خود دروغ نگویید. هیچ شرکتی کسی را دوست ندارد که برای وارد شدن به آن دروغ بگوید. در این مقاله شما را با چند سوال احتمالی و نحوه پاسخ به آنها آماده می کنیم.

در دوره تحصیلات تکمیلی در مدیریت منابع انسانی می توانید همه چیز را در مورد شرکت در مصاحبه بیاموزید. شما می توانید در مورد دوره از وب سایت ما بیشتر بدانید.

بیست و یک سوال محتمل ترین مصاحبه HR

21 محتمل ترین سوال مصاحبه منابع انسانی

 1. در مورد خودتان به من بگویید

این احتمالا اولین سوالی است که می پرسند. این یک سوال ساده به نظر می رسد، اما باید قبل از پاسخ دادن به سوال، آنچه را که آنها می خواهند از شما بشنوند، درک کنید.

نامزدهای جدید می توانند در مورد مدارک و گواهینامه های خود صحبت کنند و به پرسنل منابع انسانی اطلاع دهند که در بین همتایان خود کجا قرار دارند. آنها همچنین می توانند در مورد ویژگی ها و علایق شخصی خود صحبت کنند.

یک فرد با تجربه می تواند به پرسنل منابع انسانی در مورد موقعیت آنها در شغل فعلی خود بگوید. کسانی که در حال حاضر مشغول به کار هستند نیز می توانند پروژه های خاصی را که انجام داده اند و قدردانی از آنها ذکر کنند. خوب است به آنها نیز پاسخ دهید سوالات مصاحبه منابع انسانی با مهارت های مناسب برای شغلی که برای آن درخواست داده اند.

 1. چرا می خواهید با ما کار کنید؟

پاسخ شما به این سوال به مصاحبه کننده کمک می کند تا بداند که آیا الزامات شغل را درک کرده اید و چگونه می توانید شرایط را برآورده کنید. همچنین به آنها کمک می کند تا بدانند آیا شما برای این کار مناسب هستید یا خیر. شما باید با ذکر مهارت های مفید برای این شغل به این سوال پاسخ دهید. همچنین ایده خوبی است که به آنها در مورد پروژه هایی که در شرکت قبلی خود انجام داده اید و مشابه آنچه برای موقعیت هدف شما نیاز است، بگویید.

 1. نقاط قوت و ضعف شما چیست؟

این یکی است سوالات مصاحبه منابع انسانی این به آنها کمک می کند تا بدانند آیا شما ویژگی های مورد نیاز برای کار را دارید یا خیر. پاسخ ایده آل این است که مفیدترین نقاط قوت نقشی را که شرکت ارائه می دهد فهرست کنید. بد نیست به بیش از دو نقطه ضعف اشاره کنیم و آنهایی که مستقیماً به شغل مربوط نمی شوند. همچنین می توانید اضافه کنید که در حال کار بر روی رفع آنها هستید.

 1. چه چیزی به شما انگیزه می دهد؟

این یک سوال ساده است که می توانید با فهرست کردن چیزهایی که بیشتر به شما الهام می دهند به آن پاسخ دهید. می توانید رضایت شغلی، اهداف شغلی، عضویت در یک تیم، بهبود مهارت های حرفه ای و غیره را به عنوان جنبه های اولیه ای که به شما انگیزه می دهد ذکر کنید. ذکر پول اشکالی ندارد اما باید به عنوان آخرین مورد باشد.

 1. چه چیزی برای شما مهمتر است – کار یا پول؟

همیشه باید بگویید که کار حرف اول را می زند. هر شرکتی می خواهد افرادی را استخدام کند که علاقه زیادی به کار خود دارند. می توان گفت اگر رضایت شغلی وجود داشته باشد در آن سرآمد خواهید شد. وقتی در کار خود خوب باشید، پول به طور خودکار دنبال شما خواهد آمد. این یکی است سوالات مصاحبه منابع انسانی شما می توانید با اطلاع دادن به تمایل خود برای یادگیری و بهبود مهارت های خود پاسخ دهید.

 1. چرا به دنبال تغییر شغل هستید؟

این یکی است سوالات مصاحبه منابع انسانی این را کسانی می پرسند که قبلاً کار می کنند. شما نباید چیز بدی در مورد کارفرمای فعلی خود بگویید. بهتر است به سوال پاسخ مثبت بدهید. می توانید بگویید که می خواهید افق های خود را گسترش دهید و به دنبال چالش های جدید هستید.

 1. چه حقوقی را انتظار دارید؟

هرگز نباید عدد خاصی را ذکر کنید. بهتر است اعلام کنید که به پیشنهاد شغلی علاقه بیشتری دارید و مطمئن هستید که شرکت برای کار شما جبران می کند. تازه کارها می توانند بگویند که علاقه بیشتری به یادگیری در محل کار دارند و مطمئناً طبق استانداردهای صنعت حقوق دریافت می کنند.

 1. هدف شما در زندگی چیست؟

این یک امر عادی است سوالات مصاحبه منابع انسانی جایی که آنها انتظار دارند بدانند که آیا شما فردی هدفمند هستید یا خیر. می توانید به آنها بگویید که هدف شما این است که بخشی از یک سازمان معتبر باشید و فرصتی برای استفاده از مهارت های خود به نفع شرکت به دست آورید. همچنین خوب است به آنها بگویید که می خواهید در کار خوشحال باشید و می خواهید یک زندگی راحت برای خود و خانواده خود بسازید.

همچنین بخوانید: مدیریت استراتژیک منابع انسانی چیست؟ تعریف و مثال

 1. چگونه می توانید یک دارایی برای سازمان ما باشید؟

این یکی از سوالاتی است که بیشتر پرسیده می شود سوالات مصاحبه منابع انسانیس در هر مصاحبه پرسیده می شود. بهترین رویکرد این است که به آنها در مورد مهارت هایی که برای شغل مفید هستند و اینکه چگونه از آنها برای کمک به شرکت در دستیابی به اهدافش استفاده خواهید کرد، بگویید. اگر تازه‌کار هستید، می‌توانید بگویید که اگر بستر و راهنمایی به شما داده شود، مطمئناً نتایج ملموسی برای شرکت به ارمغان خواهید آورد.

 1. چگونه استرس و فشار را کنترل می کنید؟

اکثر مشاغل شرکتی با فشار زیادی همراه هستند. می توانید به این سوال پاسخ دهید که با سازماندهی و اولویت بندی وظایف خود استرس را مدیریت خواهید کرد. بد نیست به این نکته اشاره کنیم که سعی می کنید قبل از موعد مقرر وظایف خود را انجام دهید تا مطمئن شوید که کار به موقع انجام شده است. من تحت فشار قرار نمی گیرم زیرا به من کمک می کند تا به نتایج بهتری برسم.

 1. در مورد اضافه کاری یا ساعت های فرد چه احساسی دارید؟

این یکی از روی حیله و تزویر است سوالات مصاحبه منابع انسانی که باید صادقانه به آن پاسخ دهید. خیلی مشتاق نباشید که ساعات بیشتری را صرفاً برای رسیدن به کار وقت بگذارید. این می تواند بعداً شما را در موقعیت دشواری قرار دهد. قول بدهید که در صورت نیاز ساعات اضافی یا ساعت‌های فرد کار کنید. اما حتماً ذکر کنید که برای چنین کاری غرامت کافی می خواهید.

 1. در صورت استخدام، تا چه مدت قصد دارید با ما باشید؟

پرسنل منابع انسانی این سوال را می پرسند تا از برنامه های بلندمدت برای استخدام مطلع شوند. این شرکت می‌خواهد بداند که آیا ارزش سرمایه‌گذاری تلاش و پول برای آموزش افراد را دارد یا خیر. بهترین پاسخ این است که به آنها بگویید تا زمانی که آنها احساس کنند که شما در رشد شرکت مشارکت دارید و رضایت شغلی را تجربه می کنید، در شرکت خواهید ماند.

 1. در صورت لزوم می توانید برای این شغل جابه جا شوید؟

این یکی است سوالات مصاحبه منابع انسانیس از شما پرسیده شد که آیا می توانید به طور گسترده سفر کنید. شما می توانید به این سوال پاسخ دهید که اگر برای این کار ضروری است و باعث رونق شغلی شما می شود، حاضرید سفر کنید. با این حال، اگر به دلیل اجبار شخصی نمی توانید سفر کنید، در مورد آن شفاف باشید.

 1. آیا شما بازیکن تیم هستید؟

با این سوال، مصاحبه کننده می خواهد از تمایل شما برای همکاری با سایر افراد شرکت مطلع شود. با ذکر پروژه هایی که در کار فعلی خود با سایر اعضای تیم انجام داده اید، به این سوال پاسخ مثبت دهید. نوآموزان می توانند با دانش آموزان دیگر در مورد تکالیف انجام شده توسط آنها چت کنند.

 1. آیا از مشکل سلامتی جدی رنج می برید؟

این سوالات مصاحبه منابع انسانی گفته می شود که می داند آیا بیماری وجود دارد که احتمال دارد بهره وری شما را کاهش دهد. مگر اینکه از بیماری جدی رنج می برید، بهتر است بگوییم که از سلامت خوبی برخوردار هستید. زنان باردار باید وضعیت خود را در خود مصاحبه ذکر کنند.

 1. اخلاق کاری شما چیست؟

افسران منابع انسانی این سوال را می پرسند تا بدانند آیا شما منظم، منظم و متعهد به کار هستید یا خیر. روی نقاط قوت اصلی خود تمرکز کنید، مانند سازماندهی و تکمیل وظایف به موقع. تازه واردها می توانند در مورد اینکه چگونه تمام تکالیف خود را به موقع انجام می دهند و همیشه برای کلاس وقت شناس هستند صحبت کنند.

 1. انتقادات را چگونه می‌پذیرید؟

این یک است سوالات مصاحبه منابع انسانی این به پرسنل منابع انسانی کمک می کند تا ببینند که آیا پذیرای بازخورد و انتقاد هستند یا خیر. شما می توانید به این پاسخ بگویید که پذیرای هر انتقادی هستید که به بهبود کار شما کمک کند. همچنین خوب است بپذیرید که شما نیز ناچار به اشتباه هستید و از اصلاح آن خوشحال خواهید شد.

همچنین بخوانید: شکستن حوزه مدیریت منابع انسانی

 1. در مقیاس یک تا ده به خودتان چه امتیازی می دهید؟

هرگز وانمود نکنید که کامل هستید. اما شما همچنین نباید نشان دهید که خوب نیستید. به آنها بگویید که خود را هشت نفر می دانید زیرا مهارت های لازم برای کار را دارید، اما همیشه جایی برای پیشرفت وجود دارد.

 1. آیا اگر در لاتاری برنده شوید شغل را رها می کنید که برای زندگی شما را تعیین می کند؟

هرگز به این پاسخ “بله” ندهید، زیرا به عنوان کسی که فقط به پول علاقه دارد مواجه می شود. به آنها اجازه دهید تا بدانند که در حالی که از داشتن پول برای آینده خوشحال خواهید شد، اما کار را به اندازه کافی مهم و جالب می‌دانید که بتوانید ادامه دهید.

 1. آیا خود را برای این موقعیت واجد شرایط بیش از حد می دانید؟

این یکی از ترفندهاست سوالات مصاحبه منابع انسانی برای بررسی اینکه آیا مغرور هستید یا متواضع. اعتماد به نفس خود را نشان دهید، اما نه اعتماد به نفس بیش از حد. به آنها بگویید که در حالی که خود را واجد شرایط می دانید، صلاحیت بیش از حد ندارید، زیرا همیشه از هر شغل چیزی برای یادگیری وجود دارد.

 1. چه تفاوتی با سایر نامزدها دارید؟

بهتر است با صراحت پاسخ دهید و به مصاحبه کننده بگویید که در موقعیتی نیستید که بتوانید با دیگران مقایسه کنید زیرا صلاحیت ها و توانایی های آنها را نمی دانید. می توانید بگویید که برای این کار کاملاً واجد شرایط هستید و مطمئن هستید که یک رقیب قوی برای این کار هستید.

در دوره های تحصیلات تکمیلی در مدیریت منابع انسانی که توسط موسسات معتبر برگزار می شود، می توانید در مورد چنین سوالاتی چیزهای زیادی بیاموزید. شما می توانید در مورد دوره از وب سایت ما بیشتر بدانید.

پایان

ما لیست کاملی از سوالاتی که می توان در مصاحبه با منابع انسانی انتظار داشت، ارائه نکرده ایم. اما دانستن آنها برای آماده کردن شما برای رویداد و آماده کردن پاسخ های شما خوب است. یکی از بهترین قوانینی که برای هر سوالی که یک افسر منابع انسانی می پرسد رعایت کنید این است که با پاسخ های خود صادق باشید. بهتر است فرصت را از دست بدهید تا اینکه بعداً در حال دروغگویی دستگیر شوید.

اطلاعات بیشتر:

اهداف اصلی مدیریت منابع انسانی

اهداف و ماهیت مدیریت منابع انسانی

سیر تحول مدیریت منابع انسانی: گذشته و آینده

مبانی کلیدی مدیریت منابع انسانی